لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
روایتی از تغییر و رشدراهنمای کامل آموزش بورس مقدماتی تا پیشرفته

راهنمای کامل آموزش بورس مقدماتی تا پیشرفته

آموزش بورس، تضمین کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است. در حقیقت، فعالان بازار باید قبل از هر اقدامی بر روی آموزش خود سرمایه‌گذاری کنند.

حتی افرادی که قصد سرمایه‌گذرای غیر مستقیم را دارند و می خواهند پول خود را در صندوق ها سرمایه گذاری کنند و یا سرمایه خود را به سبدگردان ها بسپارند، بهتر است با مفاهیم بورس آشنا باشند و قوانین مربوطه را نیز بشناسند. 

edu-ebidar-pu.jpg

بعد دیگر ضرورت آموزش بورس، به تاثیر سرمایه‌گذاران بر وضعیت بازار مرتبط می‌شود. قیمت‌ها در بازار تحت تاثیر میزان عرضه و تقاضا است و رفتار هیجانی و ناآگاهانه افراد در این بازار، می‌تواند به همه سرمایه گذاران آسیب برساند.

کارگزاری اقتصاد بیدار با طراحی انواع مقالات آموزشی و کلاس‌های آموزشی از مقدماتی تا پیشرفته از ابتدا تا انتهای این مسیر با شما خواهد بود و امکان یادگیری هر آنچه نیاز است در مورد موفقیت در بازار سرمایه بدانید را گام به گام برای شما فراهم کرده است.

در ادامه با ما همراه باشید...


بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و انواع اوراق بهادار انجام می شود.  بورس بازاری رسمی، قانونی و شفاف است. در ایران شورای عالی بورس و  سازمان بورس و اوراق بهادار مسئولیت نظارت بر بورس را برعهده دارند. از مهمترین کارکردهای بورس می توان به کمک به رشد اقتصادی، کشف قیمت، مدیریت انتقال ریسک و ایجاد یک بازار رقابتی است.

edu-ebidar-bourse.jpg

انواع بازار بورس در ایران کدامند؟

در ایران انواع بورس به 4 دسته تقسیم می‌شود. این 4 دسته عبارتند از:

  1. بورس اوراق بهادار
  2. فرابورس
  3. بورس کالا
  4. بورس انرژی

 در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار می گیرد. در بورس کالا معمول مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مانند بورس گندم.

بورس انرژی  به عنوان چهارمین بورس رسمی کشور به منظور انجام معاملات حامل‌های انرژی در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد. سهام شرکت‌هایی که نتوانسته‌اند به بازار بورس اوراق بهادار راه پیدا کنند، در فرابورس معامله می‌شوند. در واقع قوانین ثبت و ورود یک شرکت در فرابورس ساده‌تر از بورس است.

من تازه وارد بورس شدم، چگونه می‌توانم عرضه اولیه بخرم؟ 

برای خرید عرضه اولیه ابتدا لازم است کد بورسی داشته باشید. زمان، قیمت و تعداد عرضه اولیه در زمان عرضه اولیه توسط ناظر بازار اطلاع رسانی می شود . 

برای ثبت سفارش در پنل های معاملاتی اقتصاد بیدار ابتدا باید حسابتان را به میزان مبلغ خرید عرضه اولیه شارژ کنید و سپس در قسمت جستجوی نماد ، تعداد و قیمت خرید را مشخص و ارسال نمایید و  به زمان ارسال سفارش که توسط ناظر اعلام شده است توجه کنید . 

edu-ebidar-arze.jpg

 بهترین و راحت ترین روش خرید عرضه اولیه کدام است؟

دو روز قبل از زمان عرضه اولیه می توانید وارد سامانه اکسیر به آدرس ebb.exirbroker.com شوید. قیمت و تعداد سفارش خود را وارد و درخواست عرضه اولیه خود را به راحتی ثبت کنید. این گزینه تا نیم ساعت قبل از شروع ثبت سفارش های آنلاین فعال هست و پس از آن غیرفعال میشود و شما  از طریق ثبت سفارش آنلاین امکان شرکت در عرضه اولیه را خواهید داشت.

چطور بدانم که کدام دوره های آموزشی برای من مناسب است؟

دوره های آموزشی اقتصاد بیدار شامل آموزش رایگان بورس، دوره های آموزش بورس آنلاین و حضوری است و به 3 سطح مقدماتی، پیشرفته و VIP تقسیم می شود. برای اطلاع از دوره ها و کلاس های آموزشی اقتصاد بیدار وارد منوی آموزش بورس شوید و با توجه به شرایط و شناخت خود از بورس کلاس مد نظرتان را انتخاب کنبد.

edu-ebidar-class-1.jpg

آیا در شهرستان ها هم دوره های آموزشی برگزار می کنید؟

بله. دوره های آموزشی اقتصاد بیدار به صورت حضوری و آنلاین برگزاری می شود و شما در شهرستانها به راحتی می توانید از کلاس های آموزشی بورس اقتصاد بیدار استفاده کنید. برای اطلاع از دوره ها و کلاس های آموزشی اقتصاد بیدار وارد منوی آموزش بورس شوید و با توجه به شرایط و شناخت خود از بورس کلاس مد نظرتان را انتخاب کنبد. 


ضرورت‌های آموزش بورس برای همگان

بازار بورس یکی از جذاب‌ترین بازارهایی است که در دنیای پول و اقتصاد وجود دارد. بورس، به عنوان یکی از سیستم‌های قدیمی تبادل ارزش در دنیا، بیشتر از صد سال است که به عنوان یکی از راه‌های مهم رونق اقتصادی در جهان شروع به کار کرده است. این بازار خود را با تغییرات جهانی وفق داده و همه روزه، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به شکل مستقیم (و حتی غیرمستقیم) در حال تبادل سهام در این بازار هستند. این بازار بسیار پول‌ساز است اما واقعیت این است که فقط برای افرادی که پول‌ساز است که دانش کافی در آن داشته باشند و آموزش بورس و سهام را شروع کرده باشند.

افرادی که بدون آگاهی و آموزش وارد این بازار می‌شوند و سرمایه خود را به دست شانس می‌سپارند، با میلیون‌ها تومان ضرر از این بازار خارج می‌شوند. بورس به عنوان یک بازار تکنیکی و تحلیلی، بدون داشتن آگاهی و دانش فقط یک بازار زیان ده  است و افرادی که میلیون‌ها تومان از آن کسب درآمد می‌کنند، به خوبی با تکنیک‌های ریز این بازار و تحلیل‌ها آشنا هستند.

شاید برای بسیاری از افراد علاقمند به ورود به بازار بورس سوال باشد که آموزش بورس و سرمایه گذاری را باید از کجا شروع کنند یا چه منبعی برای آموزش بورس صفر تا صد مناسب است. ما در این مطلب قصد داریم به شما نشان بدهیم که چرا آموزش در بورس اهمیت دارد و از کجا می‌توانید فرآیند آموزش بورس و بازارهای مالی را شروع کنید. 


چرا باید بورس را آموزش ببینیم؟

بازار بورس، بازاری تخصصی است که پر از اصطلاحات ناآشنا برای مبتدیان است. اگر سری به سایت‌های بورس بزنید، اصطلاحات فراوانی چون سهم، نماد، بازار خرسی، اوراق بهادار، عرضه و تقاضا، صف خرید و صف فروش، عرضه اولیه، کندال و غیره را خواهید دید، چگونه می‌توان بدون دانستن این اصطلاحات وارد چنین بازاری شد؟

بازار بورس بازاری پرریسک است. جدای از این که هر کسی که وارد این بازار می‌شود باید مفاهیم اولیه را به خوبی بداند، باید نسبت به این بازار به درک عمیقی برسد. بورس بازاری است که در آن، ریاضیات، آمار و احتمالات، هندسه و حتی روانشناسی و مفاهیم حسابداری و مدیریت نقش زیادی دارند. بدون آموزش بورس اوراق بهادار و سهام، میزان سطح ریسک این بازار و پتانسیل ضرردهی در آن بسیار بالا می‌رود.

هر کسی با سرمایه بسیار کم می‌تواند وارد بازار بورس شود. این مسئله، گستردگی بازیگران داخل این بازار را نشان می‌دهد. از آن جایی که بورس به عنوان یک رشته خاص تخصصی در دانشگاه‌ها با همین نام تدریس نمی‌شود، نیاز به آموزش‌ بورس از صفر یکی از ضروریات برای این افراد است. 

مفاهیم آموزشی زیادی وجود دارند که به شکل حضوری یا آنلاین عرضه شده‌اند، با این حال، واقعیت این است که همه آن‌ها از کیفیت مناسبی برخوردارنیستند. برخی از این آموزش‌ها مفاهیم بورس را به شکل گیج کننده‌ای ارائه می‌کنند و بسیاری از افرادی که علاقمند به یادگیری و آموزش بورس به زبان ساده هستند، با حضور در این دوره‌ها در مسیر درستی قرار نمی گیرند . کارگزاری ها یکی از بهترین مراکز معتبری می باشند که اقدام به آموزش بورس و سرمایه گذاری در آن می نمایند این مراکز به جهت اینکه  موضوع فعالیت شان  به بورس و سرمایه گذاری در آن مرتبط می باشد از آگاهی لازم جهت آموزش برخوردار می باشند . 


مراحل آموزش بورس به زبان ساده

پیش از این که آموزش بورس ایران را شروع کنید، باید بدانید که چگونه باید فرآیند این آموزش را آغاز کنید. در ادامه به بررسی گام به گام آغاز فرآیند آموزش بورس و بازارهای مالی می‌پردازیم. 

1-دریافت اصول

اولین جنبه مهم لازم برای انجام هر نوع سرمایه گذاری، آگاهی از فرآیندهای پایه و بنیادی بازارهای مالی است. بورس اوراق بهادار یک بازار پویا است که مولفه‎‌های فراوانی دارد و همچنین الزامات خاصی برای سرمایه گذاری و موفقیت در آن وجود دارد. به همین دلیل هیچکس نمی‌تواند بدون آموزش سرمایه گذاری در این بازار فعالیت کند . دریافت اطلاعات لازم به شما این امکان را می‌دهد تا از کلیه مدارک و مراحل لازم برای ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن  آگاهی داشته باشید تا بتوانید درخواست خود را از طریق سایت‌ کارگزاری ثبت کنید.

 

علاوه بر این، داشتن دانش در زمینه مفاهیم اولیه بورس این فرصت را به شما می‌دهد تا با ذینفعان مختلف در بازار مانند شرکت‌های دارای سهم، کارگزاران بورس ‌، تنظیم کنندگان  و سایر سرمایه گذاران و همچنین نقش آن‌ها در بازار آشنا شوید، همچنین پس از شناخت می‌توانید با این ذینفعان بهتر ارتباط برقرار کنید. بسیاری از افراد در بازار سرمایه ، رفتاری خلاف واقع انجام می‌دهد تا سود خود را بیشتر کنند. وقتی شما از مفاهیم آگاهی داشته باشید، می‌توانید بسیاری از این رفتارها را شناسایی کنید. این کار از طریق یک آموزش بورس صفر تا صد و کامل امکان پذیر است. 

2-دانش بازار

پس از این که از طریق آموزش مفاهیم اولیه را یاد گرفتید باید به سراغ شناخت بازار بروید. سرمایه گذاری در بورس شامل تحلیل و تفسیر انتقادی از روند بازار، بررسی شرایط و پویایی بازار است. تغییرات در اقتصاد مانند نرخ تورم، نرخ بهره، نرخ ارز، سیاست‌های مالی و پولی و رشد اقتصادی بر قیمت سهام تأثیر می‌گذارد. این بدان معناست که تصمیم به خرید سهام گرفتید ، می‌توانید برای خرید سهام در صنایعی که عملکرد خوبی دارند تصمیم‌گیری کنید و از خرید سهام موجود در صنعت با شرایط سخت اقتصادی جلوگیری کنید. کسب اطلاعات در مورد این شرایط بازار نیز بسیار مهم است. باید بتوانید از توصیه‌هایی که توسط مشاوران مالی به شما ارائه می‌شود پیروی کنید اما پیشنیاز آن آموزش بورس و سرمایه گذاری پیشرفته است.

 

3-سودآوری

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار دارای ریسک است، این بدان معناست که اگر بازار را درک نکنید و ندانید چگونه و چه زمانی سرمایه گذاری کنید، می‌توانید متحمل ضرر زیادی شوید و تمام سرمایه خود را از دست بدهید.

بسیاری از افراد، با کسب دانش گسترده از طریق آموزش بورس در مورد خطرات احتمالی، از خرید سهام پر ریسک اجتناب کرده و یا سهام‌هایی با ریسک کم خریداری کرده‌اند و بازده بالایی را به دست آورده‌اند. بسیار مهم است که شما به دارایی‌های مخاطره آمیز، سهام سودآور و سهام زیان ده توجه داشته باشید تا بتوانید هنگام سرمایه گذاری تصمیمات مناسبی بگیرید. در نتیجه، یادگیری خطرات و بازده‌های احتمالی مرتبط با هر سهام به شما کمک می‌کند تا سود بالایی داشته باشید و از ضررها اجتناب کنید. 


مزایای استفاده از آموزش بورس

استفاده از آموزش مزایای فراوانی دارد. اولین مزیت استفاده از آموزش برای بورس، درک تکنیک‌های کامل برای کسب سود بیشتر در بورس است. آموزش تحلیل‌هایی مانند تحلیل تکنیکال و فوندامنتال را می‌توانید از طریق گوشی و سایت دنبال کنید و به مرور به آن‌ها تسلط پیدا کنید. آموزش به شما دانش فنی عمیقی از روندها و الگوهای برای شناسایی حرکات قیمت سهام می‌دهد. وقتی که شما بتوانید از حرکت قیمت سهام سر در بیاورید، می‌توانید بازارهای مختلف کوتاه مدت‌، میان‌مدت، بلندمدت، بازار گاوی و خرسی را شناسایی کنید. با آگاهی کامل درباره سرمایه گذاری کوتاه مدت، میان مدت و سرمایه گذاری‌های بلند مدت، به یک معامله گر حرفه ای تبدیل می‌شوید.

اگر آموزش بورس رایگان یا پولی که استفاده می‌کنید، کامل و جامع باشد، تاکتیک‌هایی که باید در تجارت بکار روند تا ریسک را کاهش داده و سود بیشتری را در بازار سهام بدست آورید، در ذهن شما ثبت خواهد شد  و شما برای مقابله با شرایط نامطلوب و بدون مواجه شدن با ضرر آماده می‌شوید. به بیان بهتر شما می‌توانید در هر زمان و بازاری به تجارت بپردازید. 

در نهایت باید گفت که استفاده از آموزش بورس، مزیت‌های زیر را برای شما به همراه دارد:

  • در ایجاد اعتماد به نفس در زمینه خرید فروش سهام در بازار سهام به شما کمک می‌کند.
  • افقی روشن برای همه بخش‌های سرمایه گذاری پیش روی شما قرار می‌دهد.
  • تکنیک‌های مدیریت پول و مدیریت ریسک که در آموزش یاد می‌گیرید در سایر بخش‌های زندگی به شما کمک می‌کند.
  • با دانستن تکنیک‌ها و روش‌های درست همراه با تکنیک‌های مقابله با ریسک، به احتمال زیاد از طریق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌توانید به راحتی از بازار درآمد کسب کنید.


خدمات آموزش بورس در اقتصاد بیدار

 کارگزاری اقتصاد بیدار آموزش بورس خود را به بخش‌های مختلفی تقسیم کرده تا بتوانید ذهن خود را به راحتی با استفاده از این تقسیم بندی،  نسبت به بخش‌های این بازار به صورت تفکیک شده آشنا کنید و درگیر پیچیدگی‌های بازار بورس نشوید. 

 

1-ورود به بازار سرمایه

بدون شک اولین بخشی که باید در مورد آن آموزش ببینید، ورود به بازار سرمایه است. در این دوره به شما آموزش داده می‌شود که ضروریات اولیه مانند کد بورسی و کد آنلاین و روش‌های دریافت این کدها به صورت حضوری و غیر حضوری چیست.  در این دوره ها شما یاد می گیرد که از طریق چه سایت‌ها و سامانه‌های بورسی می توانید اطلاعات بازار سرمایه را مورد بررسی قرار داده و همچنین با چه سرمایه ای وارد بازار شوید و در نهایت  به صورت کلی تمامی پیش‌نیازهای ورود به بازار سرمایه و اوراق بهادار را یاد خواهید گرفت. 

2-سرمایه گذاری در بورس

برای تکمیل اطلاعات خود شما می توانید از دوره سرمایه گذاری در بورس نیز استفاده نمایید ، شاید برای شما جالب باشید که بدانید سرمایه گذاری انواع مختلفی دارد و هر کدام ملاحظات، میزان سوددهی، بازار اختصاصی و تکنیک‌های مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال شما در این دوره خواهید فهمید که سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم چیست، عرضه اولیه به چه معناست، سرمایه گذاری بلندمدت بهتر است یا سرمایه گذاری کوتاه مدت و سبدگردانی چه تاثیر مثبتی می‌تواند در فرآیند سرمایه گذاری شما در بورس داشته باشد. بدون دانستن این نوع مفاهیم ورود شما به بازار خطرناک خواهد بود.


3-تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از پرسودترین و مهم‌ترین نوع تحلیل در بازار بورس است و بسیاری از افرادی که در بازار بورس در حال کسب درآمد هستند، از این تحلیل استفاده می‌کنند. این تحلیل مبتنی بر بررسی ارزش سهام در کوتاه مدت و نوسانات  قیمت‌ها در بازه‌های کوتاه مدت است. این تحلیل با نمودارهای هندسی و الگوهای پیچیده سر و کار دارد. در دوره تحلیل تکنیکال شما می‌توانید با آموزش تحلیل تکنیکال و زیرشاخه‌های آن بر این تحلیل تسلط پیدا کنید و از این طریق به سودهای کلانی برسید. کندل استیک ها یکی از کاربردی ترین موارد در تحلیل فنی سهام هستند.

edu-ebidar-technical-ana.jpg

4-تحلیل فاندامنتال (بنیادی)

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) نیز یکی از تحلیل‌هایی است که تسلط به آن، نیازمند صرف زمان زیادی است چرا که به مسائل مختلفی مرتبط است. به عنوان مثال شما برای تحلیل فاندامنتال باید تا حدودی با مفاهیم حسابداری، اقتصاد، بازاریابی، مدیریت مالی و چند حوزه دیگر آشنا باشید.

 

این تحلیل بر خلاف تحلیل تکنیکال، تا حد زیادی به توانایی‌های فردی شخص سرمایه گذار و تسلط او بر پیش‌بینی وضعیت بازار بستگی دارد. در این دوره آموزش تحلیل فاندامنتال بورس به شما تکنیک‌هایی گفته می‌شود تا بتوانید از تمامی ابزارهای موجود برای تحلیل فاندامنتال استفاده کنید و قوه تحلیل خود را طوری بالا ببرید تا بتوانید مسیر آینده بازار را مشخص کنید. 


5-روانشناسی بازار

از آن جایی که بازار بورس، بازاری است که مسائل انسانی در آن تاثیر فراوانی دارد، روانشناسی آن نیز نیازمند توانایی است. در دوره آموزش روانشناسی بازار شما با روش‌هایی آشنا خواهید شد که به وسیله آن‌ها می‌توانید رفتار بازیگران حاضر در بازار و تاثیر آن‌ها بر روند قیمت‌های سهام را به خوبی بررسی کنید. 


6-آموزش سامانه‌های معاملاتی آنلاین

بسیاری از سامانه‌های معاملاتی بازار بورس معاملات آنلاین هستند و شما به وسیله گوشی خود نیز می‌توانید به سامانه‌های معاملاتی بورس و کارگزاری دسترسی پیدا کنید. در دوره آموزش سامانه‌های معاملاتی آنلاین شما می‌توانید راه استفاده از این سامانه‌ها و سایت‌ها را به خوبی یاد بگیرید و با دسترسی سریع به اینترنت، به سرعت سهام خود را خرید و فروش کنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به آموزش بورس انداختیم و اهمیت آن را برای ورود به بروس و ماندگار شدن در بازار به عنوان یک بازیگر مهم، بررسی کردیم. همچنین مزیت‌های آموزش بورس را بررسی کردیم و دیدیم که اگر به صورت گام به گام این مسیر را طی کنید و مفاهیمی مانند ورود به بازار، سرمایه گذاری، تحلیل تکنیکال و فانتامندال و روانشناسی بازار را یاد بگیرید، در بازار سرمایه موفق ظاهر می‌شوید. کارگزاری اقتصاد آنلاین به عنوان یک مرکز معتبر، از تمام جنبه‌های مخفی بازار بورس آگاهی دارد و دوره‌های این کارگزاری، دوره‌هایی کامل است که کل مفاهیم بورس را در بر دارد. دوره‌های آموزش بورس اقتصاد بیدار موفقیت را برای شما به ارمغان می‌آورد.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
همه چیز درباره خرید خودرو از بورس کالا
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
پایان: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۷:۰۰
ثبت‌نام
شروع نشدهمقدماتی