لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

مجمع عمومی فوق العاده معمولاً به منظور اتخاذ تصمیمات مهم در مورد هیئت مدیره، افزایش یا کاهش سهام، انحلال شرکت و... تشکیل می‌شود. اگر ضرورت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده را نمی‌دانید، مطالعه این مقاله از سایت کارگزاری اقتصاد بیدار را از دست ندهید.

آیا مجمع عمومی فوق العاده با مجمع عمومی عادی فرق دارد؟

همان‌طور که از نامش پیداست، مجمع عمومی فوق العاده معمولاً در شرایط خاص و در صورت نیاز به صورت فوق العاده به منظور تصمیم گیری در مورد موضوعات مهم و منافع سهامداران برگزار می‌شود.

شاید مجمع عمومی عادی یا فوق العاده یک اصطلاح آشنا و جا افتاده بین بورسی‌ها و کسانی که دانش بورسی و سرمایه‌گذاری دارند، باشد. اما ممکن است برای کسانی که تازه وارد بازار بورس و فعالیت‌های آن شده‌اند، کمی مبهم و گیج‌کننده باشد.

 قبل از اینکه مجمع عمومی فوق العاده را تعریف کنیم، بهتر است که مجمع عمومی عادی را تعریف کنیم. حتی اگر اصطلاح مجمع عمومی فوق العاده یا عادی را نشناسید، باز هم از معانی آن متوجه خواهید شد که مجمع عادی، جلسه‌ای است که به صورت کاملاً عادی و برنامه ریزی شده از قبل در یک روز برگزار می‌شود، اما مجمع عمومی فوق العاده جلسه‌ای است که به صورت کاملاً اضطراری و خارج از برنامه زمان بندی شده به صورت فوری و فوق العاده تشکیل می‌شود. معمولاً جلسات فوق العاده هنگام بروز مشکل، اتخاذ تصمیمی مهم و یا اعمال تغییرات خاص تشکیل می‌شوند. و اما مجمع عمومی عادی چگونه تعریف می‌شود؟

آیا مجمع عمومی عادی همان مجمع عمومی فوق العاده است؟

به طور کلی مجمع عمومی عادی به مجمعی گفته می‌شود که به طور سالانه، معمولاً یک بار بعد از پایان سال مالی شرکت برگزار می‌شود و در آن تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی انجام می‌گیرد.

مجمع عمومی عادی چیست؟

مجمع عمومی عادی، جلسه‌ای سالانه و از پیش تعیین شده است که معمولاً در حضور سهامدارن و برای موارد مشخصی برگزار می‌شود. برای اینکه ضرورت تشکیل مجمع عمومی عادی را متوجه شوید، بهتر است که چگونگی فعالیت شرکت‌ها را بشناسید.

تمامی شرکت‌ها برای شروع کسب و کار و فعالیت خود نیاز به سرمایه‌ اولیه دارند. معمولاً این سرمایه توسط سرمایه‌گذارانی تأمین می‌شود که بعدا به عنوان سهامدار شناخته می‌شوند. در کل شرکت‌ها به دو گروه عام و خاص تقسیم می‌شوند. در شرکت سهامی عام قسمتی از سرمایه از طریق فروش سهام‌های شرکت به مردم عادی تأمین می‌شود که بعدها به آنها سهامدار گفته می‌شود. در شرکت‌های سهامی عام باید اقدامات خاصی صورت گیرد، تصمیمات مهم گرفته شود و فعالیت‌های مختلفی انجام دهند تا بتوانند شرکت را سر و پا نگه دارند. انجام دادن کارها به شکل مناسب و نهایتاً اخذ تصمیمات مهم نیاز به برگزاری جلسات متعدد بین سهامداران و مدیران شرکت دارد که به این دسته از جلسات، مجمع گفته می‌شود.

دو مجمع مهمی که از طریق آن‌ها شرکت‌های سهامی عام و خاص، تصمیم‌گیری‌های مهمی انجام می‌دهند، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق‌العاده هستند که در ادامه این مقاله به تعریف ساز و کار آن‌ها می‌پردازیم.

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

در طول یک سال مالی، اگر مشکل یا مسئله خاصی پیش آید که باید در مورد آن تصمیم گیری شود و نیاز باشد که بیش از یک بار مجمع عمومی عادی تشکیل شود، در این موقع است که مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار می‌شود.

نحوه دعوت مجمع عمومی فوق العاده چگونه است؟

اقدامات اولیه دعوت مجمع عمومی فوق العاده دقیقاً مانند مجمع عمومی عادی است. برای برگزاری این مجمع عمومی فوق العاده، دعوتنامه‌ای به تمامی صاحبان سهام و مدیران شرکت از طریق سایت شرکت، اطلاع رسانی کدال، روزنامه‌های کثیر الانتشار و سایت رسمی سازمان بورس اوراق بهادار تهران فرستاده می‌شود.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

مجمع عمومی فوق‌العاده معمولاً به منظور تغییر ترکیب سهامداران و انتخاب هیئت مدیره برگزار می‌شود. بنابراین مجمع عمومی فوق‌العاده در واقع همان مجمع عمومی عادی است که در زمان غیر از زمان مشخص شده سالانه در اساسنامه تشکیل می‌شود.

 در مجمع عمومی فوق العاده برای انتخاب هیئت مدیره، هر فرد به اندازه هر مدیر یک حق رأی دارد. به عنوان مثال اگر سهامداری دویست حق رأی داشته باشد و پنج مدیر باید انتخاب شود، این فرد هزار حق رأی دارد که می‌تواند همه آنها را به نفع یک نفر و یا چند نفر اختصاص دهد.

شرایط برگزاری مجمع عمومی فوق العاده کدامند؟

مجمع عمومی فوق العاده در شرایط خاص برای تصمیم هیئت مدیره تشکیل می‌شود.

در اینگونه مجامع معمولاً درباره ی کاهش و افزایش سرمایه شرکت، تغییر اساسنامه و یا انحلال آن تصمیم‌گیری می‌شود.

حد نصاب تشکیل مجمع عمومی فوق العاده چگونه است؟

 به طور کلی معمولاً به هر مجمع غیر از مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق‌العاده گفته می‌شود. در مجمع عمومی فوق‌العاده، معمولاً باید بیش از نصف تعداد سهامداران دارای حق رأی حاضر باشند و تصمیمات مهم باید با اکثریت دو سوم آرای افراد حاضر در جلسه اتخاذ شود. اگر مجمع به حد نصاب نرسد، دقیقاً مانند مجمع عمومی عادی برای بار دوم اطلاع رسانی می‌شود. در این شرایط با دومین فراخوانی، مجمع عمومی فوق العاده با هر تعدادی برگزار می‌شود.

چه تصمیماتی در مجمع عمومی فوق العاده گرفته می‌شود؟

مجمع عمومی فوق العاده برای تصمیم گیری موارد مهمی برگزار می‌شود که عبارتند از:

  • تصمیم گیری درباره تغییر اساسنامه شرکت
  • تصمیم‌گیری درباره انحلال شرکت 
  • تصمیم‌گیری درباره کاهش یا افزایش سرمایه  

جمع‌بندی

حال که در مورد مجمع عمومی فوق‌العاده به تفسیر توضیح دادیم، آیا هنوز هم ابهامی در این مورد دارید؟ آیا تا به حال در مجمع عمومی فوق العاده شرکت کرده‌اید؟ خوشحال خواهیم شد اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید. البته خوشحال‌تر خواهیم شد اگر نکته‌ای مهم و جالب، به توضیحات ما اضافه کنید.

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

بورس

51

مجمع عمومی فوق العاده چیست؟

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
همه چیز درباره خرید خودرو از بورس کالا
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهمقدماتی