لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

سکه طلا یک روزه چیست و چگونه معامله می شود؟

هر فردی که قصد دارد در بازار بورس اوراق بهادار فعالیت کند، با توجه به نیاز خود اقدام به سرمایه گذاری های مختلفی می نماید. به غیر از بازار سهام در بورس، معاملات مختلفی نیز در این بازار، به صورت روزانه صورت می پذیرد که بسیاری از سرمایه گذاران به سمت این نوع از سرمایه گذاری در بورس کالا می روند. بازار اوراق گواهی سکه و یا سکه یک روزه در بورس کالا یکی از این ابزارهای موجود سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار می باشد. طلا همواره در طول زمان به عنوان کالایی برای سرمایه گذاری برای افزایش دارایی در نظر گرفته می شود به همین خاطر سرمایه گذاری روی طلا با دریافت گواهی سپرده سکه می تواند گزینه ایده آلی برای سرمایه گذاری در بورس حتی برای کسانی که اطلاعات دقیقی از بازار اقتصادی ندارند، باشد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد بازار سکه یک روزه بحث کنیم و مطالبی که می خواهیم در ادامه به آنها بپردازیم:

سکه یک روزه چیست

فرایند انجام معاملات گواهی سکه

فرایند تسویه و تحویل سکه یک روزه

ویژگی سکه مورد تایید

تفاوت قیمت سکه در بورس و صرافی

سکه یک روزه رفاه چیست

سکه تحویل یک روزه سامان

سکه تحویل یک روزه بانک ملت و صادرات

سکه یک روزه چیست؟

سکه یک روزه به عنوان یک گواهی خرید و فروش در بازار اوراق بهادار تعریف می‌شود که بر مبنا عرضه و تقاضا سرمایه‌گذاران تعیین قیمت می گردد و ارتباطی به تعیین قیمت در تابلو صرافی ندارد. این نوع از سکه به عنوان گواهی سپرده طلا در بورس مورد معامله قرار می‌گیرد و قیمت‌گذاری می‌شود. این نوع سکه هم در سامانه قابل معامله است و هم به شکل فیزیکی می‌تواند در اختیار سرمایه‌گذار باشد. به عبارتی شما با خرید و فروش سکه یک روزه در بورس کالا، به نوعی در بازار طلا سرمایه‌گذاری می‌کنید و گواهی آن را دریافت می‌نمایید و دیگر نیازی نیست که سکه طلا را به شکل فیزیکی نگهداری کنید.

فرآیند انجام معاملات گواهی سکه

بورس کالا به عنوان پتانسیلی برای سرمایه گذاری در بازار مطرح است که در بخش‌های مختلف آن، طلا نیز به عنوان یک کالای قابل سرمایه‌گذاری، خرید و فروش می‌شود و با توجه به میزان عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری می‌گردد. گواهی سپرده طلا به عنوان مالکیت کالا برای شخص متقاضی صادر می‌شود.

اگر قصد دارید در بورس کالا، سکه یک روزه، معامله کنید نیاز دارید تا در سامانه معاملاتی فرایندی را طی نمایید. برای انجام معاملات گواهی سکه و دریافت سکه یک روزه، داشتن کد بورسی الزامی می باشد. افرادی که کد بورسی و نیز نام کاربری در سامانه های آنلاین کارگزاری‌ها را دارند می‌توانند به صورت آنلاین در این سامانه‌ها گواهی سپرده خود را خرید کنند.

نحوه خرید گواهی طلا در بورس کالا هم به شکل آنلاین و هم به شکل حضوری قابل انجام است. برای انجام فرآیند خرید گواهی سپرده سکه در بورس کالا به صورت آنلاین، کافی است با مراجعه به سامانه معاملات آنلاین خود، مثلا نماد سکه 001.19712 را جستجو کنید تا قیمت و حجم معاملات سکه همانند معاملات سهام برای شما قابل رویت باشد. به این ترتیب می توانید گزینه خرید را با توجه به قیمت روز و حجم درخواستی، ثبت نمایید تا گواهی مورد نظر را دریافت کنید.

ثبت در خواست گواهی سپرده طلا در مرحله پیش گشایش از ساعت 12.30 تا 13 و در مرحله گشایش و مرحله حراج از ساعت 13 تا 15.30 می‌باشد. برای خرید گواهی سپرده سکه یک روز به شکل حضوری باید با مراجعه به بانک های مربوطه و واریز وجه مورد نظر به حساب، اقدام به خرید سپرده کنید.

فرآیند تسویه و تحویل سکه یک روزه

همان‌طور که گفته شد، سکه یک روزه خریداری شده را می توان به شکل فیزیکی نیز دریافت کرد. بورس کالا برای خود، انبار کالای مجزایی دارد که سرمایه‌گذاران کالاهای مختلف، با مراجعه به خزانه بانک رفاه، برای تحویل و دریافت سکه فیزیکی خود اقدام می کنند. شخص متقاضی دریافت سپرده سکه، با سپردن سکه های خود به انبار بانک های عامل، گواهی سپرده دریافت می کند که در بازار بورس قابل معامله است. در این خصوص حضور شخص متقاضی با مدارک شناسایی در خزانه بانک رفاه ضروری است که بعد از طی مراحل اداری، قبض انبار، یک روز کاری بعد، صادر می شود. با صدور قبض انبار، سرمایه گذار می تواند هم به شکل حضوری و هم به شکل آنلاین از طریق سامانه کارگزاری بورس، اقدام به تسویه و فروش سکه خود نماید. همانند بازار سهام، فروشنده گواهی سکه طلا می تواند پول حاصل از فروش سکه را نقدی دریافت کند و یا با همان پول، به معامله دیگری بپردازد.

بر فرض مثال شما 10 سکه طلا دارید که مورد تایید سازمان بورس می باشد و قصد دارید با استفاده از معاملات بورسی در بورس کالا به فروش برسانید. به این ترتیب با مراجعه به انبار بورس کالا، سکه‌ها را تحویل می‌دهید و پس از تایید سکه توسط کارشناسان مربوطه، گواهی سپرده طلا بعد از یک روز کاری به شما تحویل داده می‌شود. پس از آن مالکیت گواهی 10 سکه برای شما صادر شده است و بنابراین گواهی سپرده طلای شما در بازار قابل عرضه خواهد بود.

ویژگی سکه مورد تایید

سکه‌ای که در بورس کالا معامله می‌شود می بایست ویژگی های خاص خود را داشته باشد و دارای استاندارد خاصی برای صدور گواهی سپرده طلا است. سکه مورد تایید انبار باید: سکه تمام بهار آزادی با سال ضرب 1386 و عیار 900 در 1000 با وزن 8.133 باشد.

هزینه ‌ارزیابی و کارشناسی هر سکه ۵۰۰ ریال است که به ‌هنگام دریافت‌ سکه در‌ انبار دریافت می‌شود. و همچنین هزینه انبارداری هر سکه به‌ازای هر‌روز نیز ۵۰ ریال است.

تفاوت قیمت سکه در بورس و صرافی

سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود اینست که تفاوت قیمت سکه در بورس کالا و بازار آزاد در صرافی به چه شکل است؟

اول اینکه قیمت گذاری در صرافی به قیمت روی تابلو بستگی دارد و فروشنده ناچارا برای فروش سکه حتما به قیمت روی تابلو باید بفروشد اما در بورس کالا قیمت گذاری سکه یک روزه بر اساس عرضه و تقاضای سرمایه گذاران تعیین می شود و رقابت قیمتی وجود دارد. به این صورت فروشنده سکه یک روزه در بورس به قیمت عادلانه تری نسبت به صرافی، کالای خود را به فروش می رساند.

دوم اینکه قیمت سکه یک روزه در بورس کالا معاف از مالیات می باشد و فقط قیمت ناچیزی بابت نگهداری سکه پرداخت می شود اما در صرافی کارمزد و مالیات در قیمت لحاظ می گردد.

سکه یک روزه رفاه

بانک رفاه یکی از بانک های عامل در معاملات خرید و فروش گواهی سکه به شمار می رود. در حال حاضر نماد سکه۰۰۱۲پ۰۱ به عنوان سکه تمام بهار تحویل یک روزه رفاه تعریف شده است.

برای خریداری گواهی سپرده سکه یک روزه رفاه، می بایست در روزهای معاملاتی پس از دریافت گواهی سپرده، با مراجعه به انبار بانک رفاه، بعد از تحویل گواهی سپرده سکه هایی که از قبل برای شما صادر شده است، سکه های خود را دریافت کنید. برای ثبت سفارش در سامانه های آنلاین، باید برای هر سکه از مضرب ده استفاده کرد. به همین منظور برای ثبت 10 سکه باید حجم 100 را در قیمت روز ارسال کرد.

سکه تحویل یک روزه سامان

بانک سامان نیز به عنوان یکی دیگر از بانک های عامل در تحویل و خریداری گواهی سپرده سکه از سوی سازمان بورس معرفی شده است و نماد سکه9812 - ۰۳ به عنوان سکه تمام بهار تحویل یک روزه سامان تعیین شده است و می توان با مراجعه به انبار بانک سامان گواهی سکه خود را دریافت کرد.

سکه تحویل یک روزه بانک ملت و صادرات

در حال حاضر دو بانک ملت و صادرات نیز از بانک هایی هستند که می توان از طریق آنها اقدام به صدور گواهی سپرده سکه نمود. نماد سکه 9912 پ 04 به عنوان سکه یک روزه بانک صادرات و نماد سکه 9812-02 به عنوان سکه یک روزه بانک ملت، تعریف شده است و مطابق نحوه معاملات گواهی سپرده طلا، قابل خرید و فروش هستند. در واقع بعد از خرید سکه با هماهنگی کارگزاری خودتان می توانید نسبت به دریافت فیزیکی سکه از بانک عامل ملت و یا صادرات اقدام کنید.

جمع‌بندی

سکه طلا همواره به عنوان کالایی برای سرمایه گذاری تعیین شده است. سکه یک روزه در بورس کالا با امکان خرید و فروش و رقابت قیمتی بر اساس عرضه و تقاضا قابل معامله می باشد که طبق آن چیزی که در این مقاله بررسی کردیم می توان هم به صورت معاملات آنلاین از طریق سامانه های کارگزاری و هم به صورت حضوری از طریق مراجعه به بانک های عامل، گواهی سپرده این کالا را دریافت کرد و سپس به فروش رساند. در این مقاله ابتدا تعریفی از سکه یک روزه را مطرح کردیم و سپس فرایند و نحوه انجام معاملات سپرده طلا را مورد بررسی قرار دادیم.

کارگزاری اقتصاد بیدار با داشتن سابقه طولانی در بازار بورس ایران و خدمات رسانی از طریق معاملات بر خط، می تواند در این زمینه گزینه ای مناسب برای سرمایه گذاران بورس کالا باشد که کافیست با دفاتر کارگزاری در تماس باشید.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

بورس

29

سکه طلا یک روزه چیست و چگونه معامله می شود؟

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
همه چیز درباره خرید خودرو از بورس کالا
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهمقدماتی