صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
سرمایه گذاری
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

ارزش تضمین چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

یکی از جذابیت‌های بازار سهام امکان خرید اعتباری است. به صورتی که شما با دریافت اعتبار از کارگزاری اقدام به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری می‌کنید و سود حاصله از آن شماست. حالا اما یک چیزی این وسط مبهم است. کارگزاری بر چه اساسی باید به شما اعتبار بدهد؟ چه تضمینی وجود دارد که شما بتوانید اعتبار تخصیص‌داده شده را در مدعد مقرر بازگردانید؟ این مشکلات با درنظر گرفتن ارزش تضمین حل می‌شود. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

ارزش تضمین سهام چیست؟

کارگزاری‌ها برای اینکه بتوانند به شما اعتماد کرده و اعتبار اختصاص بدهند، نیاز به وجه تضمین یا ارزش تضمین دارند. بنابراین کاربرد ارزش تضمین سهام در مواقعی مشخص می‌شود که شما نیاز به دریافت اعتبار پیدا می‌کنید. ارزش تضمین نماد نشان می‌دهد که پرتفوی شما تا چه میزان می‌تواند اعتبار دریافت کند. به ارزش تضمین سهام، وجه تضمین نیز می‌گویند. یعنی اگر شما نتوانید اعتبار را با کارگزاری در موعد مقرر تسویه کنید، سهام شما به عنوان تضمین در اختیار کارگزاری قرار می‌گیرد تا به میزان لازم به فروش برساند.

ارزش تضمین پرتفوی در سال ۱۴۰۰ چگونه محاسبه می‌شود؟

ارزش تضمین در بورس مقداری متغیر است که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ می‌شود. این مقدار تعیین می‌کند که کارگزاری تا چه درصدی از پرتفوی شما را می‌تواند به عنوان اعتبار به شما پرداخت کند. البته مقداری که تعیین می‌شود سقف تخصیص اعتبار است و هر کارگزاری مختار است تا شرایطی جداگانه نیز برای ارزش تضمین سهام شما در نظر بگیرد.

ارزش تضمین سهام در سال ۱۴۰۰ به ۶۰ درصد رسیده است. به صورتی که شما تا ۶۰ درصد سهام پرتفوی خود امکان دریافت اعتبار را دارید. البته اینکه در واقعیت چه میزان اعتبار به شما اختصاص یابد، به شرایط کارگزاری شما مربوط می‌شود. بنابراین برای جزئیات بیشتر به شرایط دریافت اعتبار کارگزاری توجه کنید.

ارزش تضمین چه شرایطی را برای پرتفوی شما ایجاد می‌کند؟

ارزش تضمین یا وجه تضمین نشان دهنده میزان اعتبار شما نزد کارگزاری است. کارگزاری متناسب با سرمایه‌گذاری شما در اوراق بهادار و شرایط اختصاصی دیگر به شما اعتباری اختصاص می‌دهد. در صورتی که در موعد قرارداد اعتبار خودتان را تسویه نکنید، کارگزاری این اختیار را دارد تا از ارزش تضمین شما برداشت کند. بدین صورت که این اختیار به کارگزاری داده می‌شود که سهام شما را بفروشد.

همچنین در زمانی که اعتبار دریافت کرده‌اید، به مقدار اعتبار دریافتی به کارگزاری بدهکار محسوب می‌شوید. برای همین دریافت وجه شرایط ویژه‌ای پیدا می‌کند. شما باید بیش از مبلغ اعتبار اقدام به فروش سهم نمایید تا مازاد آن را بتوانید دریافت کنید.

جمع‌بندی

ارزش تضمین در بورس با مفهوم دریافت اعتبار گره خورده است. هر معامله‌گری که یک‌بار به فکر دریافت اعتبار افتاده باشد، می‌داند که ارزش تضمین پرتفوی چگونه محاسبه می‌شود. شما هم اگر به دریافت اعتبار علاقه‌مند هستید، می‌توانید با پیگیری شرایط دریافت اعتبار اقدام به سنجیدن ارزش تضمین سهام خود کرده و به میزان مشخص شده اعتبار معاملاتی دریافت کنید.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

عمومی

6

ارزش تضمین چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
روش های تامین مالی-ویژه مدیران
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت : ۱۴:۰۰
شروع نشدهپیشرفته