لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

کد PRX و نحوه دریافت آن

به طور متداول اصطلاحاتی در بازار بورس وجود دارد که شناخت و آگاهی از آنها می‌تواند برای هر سرمایه گذاری در بازار سرمایه مؤثر و مفید باشد. درک درست از این اصطلاحات باعث می‌شود تا بتوانیم با آگاهی بیشتری در بازار بورس فعالیت داشته باشیم. برای انجام معامله در بازار بورس، بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق شرکت‌های سبدگردان به شکل غیر مستقیم سرمایه گذاری می‌نمایند. در این راستا کد prx یکی از مفاهیمی است که در قراردادهای سبدگردانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مناسب افرادی است که می‌خواهند مدیریت خرید و فروش سهام خود را به شرکت های سبدگردان واگذار کنند. به همین منظور در این مقاله سعی بر این داریم تا درباره کد prx و نحوه دریافت کد سبدگردانی prx بحث کنیم و مطالبی که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

کد PRX چیست؟

نحوه دریافت کد PRX

مدت زمان دریافت کد بورسی PRX

مزایا دریافت کد PRX

تفاوت در کد بورسی و PRX

کد PRX چیست؟

برای سرمایه گذاری در بازار بورس، افرادی هستند که بنا به دلایل شخصی و یا نداشتن زمان کافی برای فعالیت در بورس، از طریق سبدگردانی در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کنند و مدیریت سهام و خرید و فروش آنها را به سبدگردان ها واگذار می‌کنند. کد PRX به واقع کد معرفی مخصوص این افراد است که به شکل غیر مستقیم از طریق شرکت های سبدگردان در بازار بورس ورود پیدا می‌کنند.

برای این افراد قرارداد سبدگردانی تنظیم می‌شود که می‌بایست مورد تأیید سازمان بورس باشد. این سازمان در هر قراردادی برای هر فرد کد PRX اختصاصی در نظر می‌گیرد که همگی با حروف prx آغاز می‌شوند. این کد نشانگر این است که فرد سرمایه گذار از طریق سبدگردان ها در بازار بورس سرمایه گذاری کرده است.

نحوه دریافت کد PRX

برای دریافت کد prx، ابتدا می‌بایست در یکی از شرکت های سبدگردان معتبر حساب کاربری افتتاح کنید. برای ثبت نام در شرکت های سبدگردان، می‌توانید هم به شکل حضوری با ارائه مدارک شناسایی و هم به شکل آنلاین با مراجعه به سایت سبدگردان مربوطه، اقدام کنید.

هر سبدگردان، حداقل مبلغ برای سرمایه گذاری به شکل سبدگردانی را اعلام می‌کند و شما با واریز این مبلغ، دارایی خود را برای سرمایه گذاری به شرکت سبدگردان واگذار می‌کنید. بعد از عقد قرارداد با شرکت سبدگردان، مدارک مورد نظر به سازمان بورس ارسال می‌شود تا بعد از 3 تا 7 روز کاری، کد prx شما از طرف سازمان، مشخص شود. با استفاده از این کد شما به عنوان سرمایه گذار می‌توانید در جریان معاملات و مدیریت سهام خود قرار بگیرید و آن را دنبال کنید.

مدت زمان دریافت کد بورسی PRX

این مدت زمان بسته به شرایط شلوغی و خلوتی کاری سازمان بورس دارد. در گذشته این فرایند طولانی بود و ممکن بود تا هفته ها به طول بیانجامد اما در حال حاضر با الکترونیکی شدن فرایند ثبت نام و درخواست کد prx و راه‌اندازی سامانه صدور کد prx، مدت زمان دریافت این کد به سه روز کاهش پیدا کرده و این کد به شکل ایمیل یا پیامک به سرمایه گذار فرستاده می‌شود و دیگر کاربر به طور معمول در زمان سه روز به صورت الکترونیکی صاحب کد می‌شود.

مزایای دریافت کد PRX

افرادی که کد prx سبدگردانی دریافت می‌کنند، از مزایای نسبتاً خوبی بهره مند می‌شوند. در این قسمت به بررسی برخی از این مزایا می‌پردازیم:

کاهش میزان ریسک پذیری

با دریافت کد prx برای سبدگردانی، افرادی که نمی‌خواهند ریسک زیادی را در بازار بورس متحمل شوند، بر اساس نوع شخصیت و هدف شان از سرمایه گذاری، از طریق شرکت سبدگردان برای آنها سبد سهام اختصاصی تشکیل می‌شود که تا حد زیادی در کاهش ریسک در معامله، اثرگذار خواهد بود.

پرهیز از رفتارهای هیجانی و عجولانه

با سپردن مدیریت سهام خود به سبدگردان ها و دریافت کد prx، انجام معاملات شما توسط افراد متخصص و کارشناس صورت می‌گیرد و دیگر از هیجانات غیر معقول در معاملات به دور خواهید بود و این باعث می‌شود تا از رفتارهای غیر منطقی مثل توجه به شایعات و رفتار استرس زا و خرید و فروش های غیر عقلانی جلوگیری شود.

صرفه جویی در زمان

افرادی که به طور مداوم در بازار بورس فعالیت می‌کنند به شکل روزانه در حال بررسی انواع سهام و تحلیل آن هستند که این امر، بسیار وقت گیر و نیاز به زمان زیادی دارد. اما با دریافت کد prx برای سبدگردانی، شما عملاً این زمان را به افراد خبره و حرفه‌ای قرار می‌دهید و تا حد زیادی در وقت خود صرفه‌جویی می‌کنید.

جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو

 در حال حاضر بسیاری از کانال‌های شخصی و حقوقی در فضای مجازی، روزانه سیگنال‌ها و تحلیل های مختلفی را از انواع سهام بورسی برای خرید و فروش ارائه می‌دهند که برای افراد تازه‌کار ممکن است گمراه کننده و آسیب زا باشد. دریافت کد prx در بازار بورس، تا حد زیادی دست افراد سودجو در این زمینه را کوتاه می‌کند و سرمایه گذار به شکل منطقی در بازار بورس سرمایه گذاری می‌کند.

اعتبار و اطمینان بیشتر

با صدور کد prx از سوی سازمان بورس، دیگر خیال سرمایه گذار از اعتبار قرارداد و شرکت سبد گردان راحت خواهد شد و می‌تواند قانونی شدن آن، اطمینان خاطر بیشتری را برای افراد حاصل کند.

تفاوت در کد بورسی و کد PRX

به واقع افرادی که به شکل مستقیم و از طریق ثبت نام در کارگزاری‌های بورس و سامانه معاملاتی آنها در بازار بورس فعالیت می‌کنند، دارای کد بورسی هستند و افرادی که از طریق شرکت های سبدگردان، سرمایه خود را در اختیار گذاشته اند و به شکل غیر مستقیم در بازار بورس ورود پیدا کرده‌اند، کد prx دریافت می‌کنند.

آن دسته از افرادی که قصد دارند مستقیما با دانش خود خرید و فروش انجام بدهند، برای دریافت کد بورسی می‌بایست ابتدا در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت کرد و سپس در یکی از کارگزاری های معتبر بورسی ثبت نام نمود. کد بورسی شامل سه حرف اول نام خانوادگی سرمایه گذار به همراه پنج عدد است که بعد از طی مراحل ثبت نام سجام به کاربر اختصاص داده می‌شود. به عنوان مثال فردی با نام علی احمدی می‌تواند کد بورسی مثل احم02518 داشته باشد که سیستم کامپیوتری به شکل تصادفی آن را انتخاب می‌کند و به کاربر ارسال می‌شود.

کد PRX همان طور که قبلاً هم گفته شد، برای آن دسته از اشخاصی است که به شکل غیر مستقیم و از طریق قرارداد با شرکت سبدگردان، سرمایه گذاری می‌کنند، اختصاص داده می‌شود. این کد معرف آنها برای حضور در بازار بورس به روش سبدگردانی است و با سه حرف لاتین PRX به همراه عدد تولید می‌شود و به کاربر ارسال می‌گردد که نشان دهند آن است که فرد سرمایه گذار، مدیریت و تشکیل سبد سهام خود را بر عهده شرکت واسطه‌گر قرار داده است.

جمع‌بندی

سرمایه گذاری در بازار بورس به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم، امکان پذیر است. در روش غیر مستقیم، فرد سرمایه گذار، میزان دارایی خود را در اختیار شرکت های سبدگردان قرار می‌دهد تا آن شرکت بنا به نوع شخصیت و هدف از سرمایه گذاری، برای فرد مورد نظر تشکیل سبد سهامی بدهد و مدیریت آن را بر عهده بگیرد. برای قرارداد سبدگردانی دریافت کد PRX لازم و ضروری است که بعد از انعقاد قرارداد، این کد از طریق سازمان بورس به فرد متقاضی اختصاص داده می‌شود. دریافت این کد مزایایی دارد که در این مقاله به شکل اختصاصی در مورد آن صحبت کردیم.

در این بین شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار با دارا بودن سابقه طولانی در بازار سرمایه و نیز بهره بردن از کارشناسان و مشاوران حرفه ای بازار بورس، خدمات سبدگردانی خود و مشاوره در تشکیل سبد سهام را به سرمایه گذاران ارائه می‌دهد که برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت این شرکت به نشانی www.ebidar.com مراجعه نمایید و یا با دفاتر آن در تماس باشید.

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

بورس

5

کد PRX و نحوه دریافت آن

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
دوره جامع آشنایی با بازار سرمایه
مدرس: امیرسهیل قاضی مرادی
شروع: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهجامع