لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

انواع گواهینامه های بازار سرمایه

در موارد زیادی دیده می‌شود بعضی از افراد با ورود به بورس، بدون آگاهی و اهمیت دادن به شرایط حاکم بر بازار سرمایه، شروع به معامله‌گری می‌کنند و متحمل ریسک‌های زیادی می‌شوند بدون اینکه تمامی جوانب و احتمالات ممکن را در نظر بگیرند. مسلماً این نوع نگاه به بازار بورس بی شک مضرات و خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت و به بهای از دست دادن بخش زیادی از سرمایه بیانجامد.

باید گفت فعالیت در بازار سرمایه نیاز به دانش حرفه ای و افزایش آگاهی در مورد تمامی جوانب آن دارد. به همین منظور سازمان بورس اوراق بهادار، برای سنجش و بالا بردن سطح تخصصی افراد و گزینش آنها برای فعالیت در نهادهای مالی، اقدام به ایجاد گواهینامه‌های بورسی کرده است تا مدرکی برای داشتن اطلاعات مالی در حوزه سرمایه گذاری برای افراد مختلف در نظر گرفته شود. در این مقاله به معرفی کامل این گواهینامه‌های بورسی می‌پردازیم و مطالبی که در ادامه شرح خواهیم داد:

معرفی کامل گواهینامه‌های بازار سرمایه

مراحل ثبت‌نام آزمون گواهینامه حرفه‌ای بورس

گواهینامه‌های سازمان بورس

گواهینامه اصول بازار سرمایه

گواهینامه معامله‌گری بازار سرمایه

گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه

گواهینامه مدیریت سبد اوراق بهادار

گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش

گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه

گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار

معرفی کامل گواهینامه‌های بازار سرمایه

در نگاه اول برای کسانی که تمایل چندانی به حضور حرفه ای و تخصصی در بازار سرمایه ندارند، نیازی به دریافت گواهینامه‌های مربوطه نیست اما برای تمام افرادی که می‌خواهند به شکل حرفه ای در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند و نیاز به اخذ مجوز در حوزه فعالیت خود دارند، گواهینامه‌های تخصصی بازار سرمایه لازم و ضروری است. اهمیت این گواهینامه‌ها بسته به نوع فعالیت در بازار سرمایه تفاوت دارد. برای مثال کارگزاری ها، سبدگردان ها، کارشناسان بازار سرمایه و هلدینگ های مالی و صندوق‌های سرمایه گذاری که به شکل تخصصی و ویژه در بازار سرمایه فعالیت دارند، نیاز مهم و مبرمی به این نوع گواهینامه‌ها دارند تا هم اعتمادسازی در بازار داشته باشند و هم بتوانند مجوزهای لازم را برای حوزه فعالیت خود اخذ نمایند و میزان تخصص و اطلاعات مالی خود را اثبات کنند. بسیاری از تحلیلگران بازار نیز برای اثبات دانش فنی خود در جهت فعالیت در بازار سرمایه، می‌توانند در آزمون های مربوطه شرکت کنند تا گواهینامه دریافت کنند. با دریافت گواهینامه‌های بازار سرمایه صلاحیت افراد حقیقی و حقوقی برای خدمات مالی، تخصصی و آموزشی در بازار سرمایه تأیید می‌شود. در ادامه به معرفی کامل این گواهینامه می‌پردازیم که بسته به نوع نیاز هر فرد تفاوت دارد.

مراحل ثبت‌ نام آزمون گواهینامه حرفه‌ای بورس

برای ثبت نام در آزمون گواهینامه حرفه ای بورس و اطلاع از نحوه برگزاری آن، ابتدا می‌بایست وارد سامانه مربوطه به نشانی https://icmc.seo.ir شوید و بعد از ایجاد حساب کاربری در آن و ثبت مشخصات فردی، به زمان اعلام شده برای این آزمون توجه کنید و در زمان لازم نسبت به ثبت نام و پرداخت هزینه آن و تکمیل فرایند ثبت نام در آزمون اقدام نمایید.

گواهینامه‌های سازمان بورس

برای هر فردی که می‌خواهد در نهادهای مالی به شکل حرفه ای و تخصصی فعالیت داشته باشد و یا حتی به فکر استخدام در این نهادها است، اخذ گواهینامه‌های سازمان بورس بسیار حائز اهمیت می‌باشد. دریافت این گواهینامه‌ها مستلزم شرکت در آزمون های سازمان بورس است که در برهه های زمانی چند ماهه برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که در برخی موارد تحصیلات مرتبط دانشگاهی مثل مدیریت مالی، بانکی، اقتصاد و.. از ملزومات شرکت در آزمون گواهینامه‌های سازمان بورس به شمار می‌رود. پس قبل از اقدام به شرکت در این آزمون، بهتر است متقاضیان از شرایط عمومی و تخصصی شرکت در آزمون گواهینامه سازمان بورس اطلاع کسب کنند. گواهینامه‌های سازمان بورس بسته به نوع فعالیت در بازار سرمایه به چند نوع تقسیم می‌شوند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

گواهینامه اصول بازار سرمایه

در این گواهینامه هدف، شناخت و کسب دانش عمومی از مفاهیم و اصطلاحات پایه بازار سرمایه است. اطلاعاتی از قبیل میزان آشنایی با مقدمات اقتصادی، ابزارها و نهادهای بازار سرمایه، مفاهیم تحلیل و بررسی صورت‌های مالی و.. در اخذ این گواهینامه ضروری است. دریافت این گواهینامه برای تمامی افراد با اطلاعات عمومی امکان‌پذیر است و چندان تخصصی نیست اما دریافت این گواهینامه برای تمامی گواهینامه‌های بعدی پیش نیاز و لازم خواهد بود.

گواهینامه معامله‌گری بازار سرمایه

در بازار بورس، اجرای سفارشات و فراهم کردن بستری برای معامله‌گری در بورس، توسط کارگزاری های بورسی انجام می‌شود و به عنوان واسطه‌ای میان سرمایه گذاری و بازار بورس محسوب می‌شوند. اخذ این گواهینامه به معنای دریافت صلاحیت برای اجرای سفارشات، مدیریت سفارش است. از مهمترین لزومات تخصصی این گواهینامه، تسلط به دستورالعمل های اجرایی بازار بورس برای انجام معاملات، معاملات بلوکی، بازارگردانی و ضوابط مربوط به انتشار اطلاعات معامله‌گری می‌باشد که برای کارگزاری ها و نهادهای مالی ضروری به نظر می‌رسد.

گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه

در بازار سرمایه تحلیل های تفاوتی مثل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی مرسوم است که تحلیلگران برای خرید فروش و رصد سهام بورسی از آنها استفاده می‌کنند. اخذ این گواهینامه برای تحلیلگران حرفه ای که قصد فعالیت تخصصی در نهادهای مربوطه را دارند، مهم و ضروری به نظر می‌رسد. همچنین مشاوره برای سرمایه گذاری طبق شرایط بازار و تحلیل روند شرکت ها یکی دیگر از مواردی است که اهمیت دریافت گواهینامه تحلیلگری بازار سرمایه را دوچندان می‌کند. در اخذ این گواهینامه، داشتن اطلاعات کافی در خصوص تحلیل صورت وضعیت های مالی، امور مالی شرکت ها و مفاهیم سرمایه گذاری، مورد نیاز خواهد بود.

گواهینامه مدیریت سبد اوراق بهادار

یکی از فعالیت نهادهای بورسی در بازار سرمایه، سبدگردانی و ایجاد سبد سهام برای متقاضیان و مشتریان خود می‌باشد. اخذ این گواهینامه برای اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد مدیریت سبد سهام برای افراد دیگر را دارند بسیار اهمیت دارد. کسانی که این گواهینامه را دریافت می‌کنند، صلاحیت مدیریت سبد سهام نسبت به شرایط بازار، درک کافی از عملکرد سبد و مدل‌های تخصصی ایجاد سبد سهام را به دست می‌آورند. گواهینامه تحلیلگری در بازار سرمایه به عنوان هم نیاز برای گواهینامه مدیریت سبد اوراق بهادار معرفی می‌شود.

گواهینامه کارشناسی عرضه و پذیرش

نهاد مالی مرتبط با بازار سرمایه همواره با مفاهیمی مثل عرضه در بازار و فرایندهای معاملاتی در طرف هستند. بخشی از آنها می‌تواند مربوط به عرضه‌های اولیه در بازار باشد و بخش دیگر نیز در ارتباط با پذیرش انواع سهام در بازار سرمایه است. در این مدرک، کسب دانش کافی در مورد نحوه عرضه و فرایند معاملاتی دارایی‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. اخذ این گواهینامه به منزله داشتن تخصص کافی و حرفه ای در مورد فرایند عرضه و پذیرش در بازار سرمایه است که به شکل ویژه برای کارگزاری های بورسی مهم و ضروری به نظر می‌رسد.

گواهینامه مدیریت نهادهای بازار سرمایه

در بازار سرمایه دستورالعمل های مختلفی برای فعالیت شرکت ها در بورس و قوانین مختلفی نظیر قانون مبارزه با پولشویی و فعالیت نهادهای مالی وجود دارد. اخذ این گواهینامه به منزله داشتن دانش حرفه ای در این موارد و موارد دیگری مثل حقوق صاحبان سهام و قوانین مربوط به تجارت است. داشتن این مدرک برای کسانی که مدیریت نهادهای مالی را به عهده می‌گیرند ضروری به نظر می‌رسد.

گواهینامه ارزشیابی اوراق بهادار

یکی از مفاهیمی که برای تحلیل و ارزیابی سهام بورسی مورد بحث قرار می‌گیرد، ارزیابی و تحلیل ارزش ذاتی شرکت ها است. در این حالت ارزش ذاتی هر سهم نسبت به قیمتی که در حال معامله است، سنجیده می‌شود تا ارزنده بودن یا نبودن آن برای خرید و سرمایه گذاری، بررسی شود. بسیاری از نهادهای مالی مثل سبدگردان ها، هلدینگ های مالی و کارگزاری ها و شرکت‌های مشاور، به کارشناس ارزشیابی نیاز دارند که اخذ این گواهینامه برای آن دسته از افرادی که قصد فعالیت در نهادهای مربوطه به عنوان کارشناس ارزشیابی اوراق بهادار را دارند، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

جمعبندی

در بازار سرمایه همواره مفاهیم و اصطلاحات عمومی و تخصصی وجود دارد که کسب آگاهی و دانش حرفه ای در مورد آنها برای تمامی کسانی که قصد فعالیت حرفه ای در این حوزه دارند، بسیار حائز اهمیت است. برای گزینش این افراد و شرکت‌های حقوقی مربوطه، آزمون‌هایی از طرف سازمان بورس اوراق بهادار برگزار می‌شود که اخذ گواهینامه‌های این سازمان در انواع مختلف، تأییدی بر صلاحیت این افراد برای فعالیت در بازار سرمایه به شمار می‌رود. به همین منظور در این مقاله انواع گواهینامه‌های حرفه ای صادره از سوی سازمان بورس را مورد بررسی قرار دادیم و بسته به نوع فعالیت، تقسیم بندی کردیم.

کارگزاری اقتصاد بیدار با داشتن سابقه طولانی در بازار بورس ایران، خدمات مالی خود را در خصوص مشاوره در سرمایه گذاری، سبدگردانی و تجزیه و تحلیل انواع سهام در بورس، به مشتریان و سرمایه گذاران ارائه می‌دهد که کافی است برای کسب اطلاعات در هر مورد، با دفاتر این کارگزاری در تماس باشید.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

عمومی

9

انواع گواهینامه های بازار سرمایه

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
همه چیز درباره خرید خودرو از بورس کالا
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهمقدماتی