لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

وبسایت های بورسی کدام هستند؟

موفقیت در بازار بورس و کسب سود مطلوب از این بازار نیازمند شناخت ابزارهای بورسی و نحوه استفاده از آن ها است. همراه با هم با برخی از ابزارها و وبسایت های بورسی آشنا خواهیم شد. 


پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران 

یکی از وبسایت های بورسی، وبسایت شرکت بورس کالای ایران است. برای دسترسی به پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران باید وارد سایت www.ime.co.ir شوید. در این پایگاه با تب های معرفی بورس، بازارها، کالاها، انبارها، ذینفعان، قوانین و مقررات و آموزش و پژوهش روبرو هستیم. به علاوه در پایگاه اینترنتی شرکت بورس کالای ایران، کلیه اخبار مربوط به این بازار به صورت روزانه ارائه می گردد و با مطالعه این وب سایت می توانید از تمامی اخبار روز و مهم مربوط به بازار بورس کالا، مطلع شوید. به خاطر داشته باشید که این اخبار می توانند نقش پررنگی در تصمیم گیری های شما در بازار بورس کالا ایفا کنند. همین طور شما به اعلانات بازار مشتقه، اعلانات بازار فیزیکی، اعلانات عمومی و اعلانات بازار مالی دسترسی مستقیم دارید.

در بخش دوم وب سایت و با یک اسکرول به سمت پایین با باکس های نمای بازار، حجم عرضه، ارزش عرضه، تغییرات ححم عرضه در طول زمان، بازار فیزیکی، بازار مالی (زنده) و بازار مشتقه (زنده) روبرو خواهید بود.


بورس انرژی ایران چیست؟ 

بورس انرژی ایران شامل قسمت های مختلف بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل های انرژی)، بازار عمده فروشی برق، بازار مصرف کنندگان بزرگ برق، سلف استاندارد، بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله و سامانه مظنه یابی است.

بازار فیزیکی (نفت، گاز و سایر حامل های انرژی)؛ ارزش کل معاملات و تعداد کل معاملات را در یک نگاه ارائه می کند. همین طور در این بخش نام تجاری کالاهای دارای عرضه های مازاد به همراه حجم عرضه و حجم معامله و قیمت و تاریخ دیده می شود. به همین ترتیب می توانید عرضه های پیش رو نام تجاری کالاها را به همراه حجم عرضه، قیمت پایه و تاریخ عرضه مشاهده کنید. به طور نمونه گاز مایع پالایش نفت تهران در رینگ بین الممللی به حجم 5 هزار تن به قیمت هر تن 300.0000 دلار در تاریخ X/X/X عرضه می شود.

در بازار عمده فروشی برق؛ وضعیت بازار، اطلاعات قیمت، تعداد معاملات، ارزش معاملات و حجم معاملات را خواهید دید. به علاوه در این بخش کلیه پیام های ناظر بازار ارائه شده است و با رصد کردن آن ها، اطلاعات به موقع و لحظه ای را به دست خواهید آورد. در اینجا فهرست معاملات، برترین قیمت تقاضا- بار پایه، برترین قیمت عرضه- بار پایه، برترین قیمت تقاضا- کم باری، برترین قیت عرضه- کم باری، برترین قیمت تقاضا- میان باری، برترین قیمت عرضه- میان باری و برترین قیمت تقاضا- پرباری و در نایت برترین قیمت عرضه – پرباری را خواهید دید.

در بازار مصرف کنندگان برق نیز به جز مشاهده ارزش معاملات بازار فیزیکی برق، عرضه های پیش رو را خواهید دید. همین طور در این بخش فهرست معاملات سلف موازی استاندارد برق مصرف کنندگان بزرگ قابل رویت است. به جز آن مانند مورد قبلی برترین قیمت تقاضا و عرضه بار پایه، کم باری، میان باری و پرباری قابل رصد کردن است.

در قسمت سلف استاندارد؛ قراردادهای فعال و قراردادهای سررسید شده نمادها با قیمت دیروز، قیمت پایانی، آخرین معامله، کمترین و بیشترین قیمت، تعداد، حجم و ارزش دیده می شوند. به علاوه در این بخش سلف استاندارد در یک نگاه با ارائه اطلاعات مربوط به وضعیت بازار، اطلاعات قیمت، تعداد معالات، ارزش معاملات و حجم معاملات نیز دیده می شود.

در بخش بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله، به وضعیت بازار، اطلاعات قیمت، تعداد معاملات، ارزش و حجم معاملات پرداخته شده و نمادهای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله با اطلاعات قیمتی و نمادهای اوراق گواهی ظرفیت نیز به همراه اطلاعات قیمتی آورده شده اند.

در سامانه مظنه یابی می توانید نام تجاری نمادهای عرضه های پیش رو را به همراه حجم و تاریخ عرضه و همچنین قیمت پایه رویت نمایید. در همین بخش عرضه های انجام شده نیز به همراه حجم عرضه، حجم معامله شده، تاریخ عرضه و قیمت دیده می شوند.

 

پایگاه اینترنتی بورس انرژی 

با کلیک بر روی پایگاه اینترنتی بورس انرژی به آدرس www.irenex.ir می توانید وارد این وبسایت بورسی شوید. این پایگاه یکی از پایگاه های اینترنتی بورسی کشور است. در آن اطلاعیه های عمومی و اطلاعیه های بازار بورس انرژی ارائه می گردد. در این وبسایت به صورت مستقیم به اطلاعات بازار فیزیکی و بازار مشتقه و اطلاعات مربوط به آن ها، دسترسی خواهید داشت. شما می توانید در بازار فیزیکی؛ تابلوی معاملات، اطلاعیه های عرضه، آمار معاملات و سایر گزارش ها را دنبال کنید. همچنین در بازار مشتقه؛ تابلوی معاملات قراردادهای سلف استاندارد، اطلاعیه های معاملاتی، آمار معاملات بازار برق، آمار معاملات قراردادهی سلف استاندارد، دیده بان بازار و سایر گزارشات آورده شده است. در بخش قوانین و مقررات وب سایت بورس انرژی ایران نیز کلیه قوانین و دستورالعمل ها و ضوابط مربوط به این بازار بورس، گنجانده شده است.


پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه ایران 

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران به آدرس www.sena.ir یک مبنای عالی برای دریافت اطلاعات بازارهای سرمایه ای کشور است. در این پایگاه می توانید اطلاعات کامل، دقیق و دارای صحت نسبت به بازارهای بورس را دریافت و دنبال کنید. در این وب سایت تب های جداگانه ای برای بازار بورس و اوراق بهادار ایران، بازار فرابورس ایران، بازار بورس انرژی، بازار بورس کالا و ... قرار داده شده است. بخشی به اقتصاد کلان تخصیص یافته و در بخشی شرکت ها و مجامع را می توان دنبال کرد. همین طور اخبار اقتصاد بین الملل در این وب سایت پوشش داده می شود و شما می توانید با روش های سرمایه گذاری و اطلاعات مربوط به آن ها، آشنا شوید.

در این وب سایت شاخص های بازار بورس و اوراق بهادار تهران و نیز شاخص های بازار فرابورس تهران، پیوسته به نمایش گذاشته می شود که شامل اطلاعات شاخص کل، شاخص کل هم وزن، ارزش بازار، تعداد معاملات، ارزش معاملات و حجم معاملات است.

اگر مایل هستید که اطلاعات و نظریات کارشناسان بازار سرمایه را دنبال کرده و از دیدگاه های آن ها نسبت به وضعیت شاخص بورس و نوسانات این بازارها اطلاع یابید، پایگاه خبری بازار سرمایه ایران، یکی از بهترین مراجع برای دنبال کردن اخبار و مقالات این چنینی خواهد بود. به واقع با مطالعه این روزنامه بورسی آنلاین، اخبار دنیای اقتصاد و بورس را دنبال کرده و پیوسته اطلاعات و دانش خود را مطابق با اوضاع و اتفاقات روز نگاه می دارید. این همگام بودن با اخبار و داشتن اطلاعات پیوسته، لازمه یک فعال بازار سهام است و درست به همین دلیل است که می گویند برای فعالیت در این بازار باید هر روز چند ساعت وقت آزاد برای بررسی و مطالعه داشته باشید. گو این که فعالیت در بازارهای بورس، به نوعی کار تحقیقاتی اقتصادی می ماند که موفقیت در آن، به میزان تحقیقات و مطالعه بستگی خواهد داشت و به هیچ وجه نباید بر اساس اطلاعات شایعاتی یا بدتر از آن شانس و اقبال پیش رفت. در مقالات بعدی با دیگر وبسایت های بورسی آشنا خواهید شد.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

بورس

68

وبسایت های بورسی کدام هستند؟

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
دوره جامع آشنایی با بازار سرمایه
مدرس: امیرسهیل قاضی مرادی
شروع: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهجامع