صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
سرمایه گذاری
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

سامانه تدان

 شاید شما هم تا به حال نام سامانه تدان را شنیده باشید و یا اینکه ممکن است تا به حال از آن نیز استفاده کرده باشید. تدان از عبارت «تحلیل داده‌های ناشران» می‌آید؛ یعنی جاییکه یک سری اطلاعات تخصصی از داده‌های مهم بورسی گرد هم آمده‌اند تا سرمایه گذاران بتوانند برای ارتقا سطح کاری خود از آن استفاده کنند. همانطور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بازار سرمایه بورسی این است که اطلاعات آن برای سرمایه گذاران به صورت کاملا واضح و شفاف در دسترس است؛ حال آنکه این اطلاعات مهم برای سرمایه گذاران توسط شرکت‌های فعال بورسی در سامانه تدان قابل دسترسی خواهد بود. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، با ما همراه شوید تا به کاربرد تدان، نحوه ثبت نام در سامانه تدان و نقش آن در بازار بورس بپردازیم.

تدان چیست؟

سرمایه گذارانی که در بازار بورس به صورت مستقیم فعالیت می‌کنند برای انجام تحلیل‌های بازار و به دست آوردن سیگنال‌های معاملاتی نیاز به اطلاعات مهم از شرکت‌های بورسی دارند؛ این اطلاعات مهم می‌تواند میزان تولید و فروش شرکت‌ها یا به طور مثال افزایش قیمت‌ها در شرکت مورد نظر باشد. به همین دلیل است که به منظور شفافیت بازار برای بهره مندی سرمایه گذاران از اطلاعات موجود، اقدام به راه اندازی سامانه‌ای به نام سامانه کدال به منظور درج اطلاعات تخصصی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری شده است.
موضوعی که در اینجا جای بحث دارد این است که اطلاعات درج شده در سایت به صورت کاملا تخصصی گردآوری می‌شود و به همین دلیل سرمایه گذاران مبتدی دانش لازم برای استخراج اطلاعات مهم را در این رابطه نخواهند داشت اما راه حل چیست؟ در این میان سامانه تدان روی کار آمده است تا به منظور ارائه تحلیل‌های مهم از شرکت‌ها و همچنین جمع آوری اخبار روز از وضعیت شرکت‌های فعال در بازار فعالیت کند. به این ترتیب با وجود این سامانه حتی مبتدیان بازار سرمایه نیز می‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل داده‌ها را دریافت کنند.

کاربرد تدان

کاربرد اصلی سامانه تدان را می‌توانیم در کمک به سرمایه گذاران بازار سرمایه برای دسترسی به اطلاعات و داده‌های مهم بدانیم؛ یعنی جاییکه تدان در تلاش است که اطلاعات مهم و ضروری درباره وضعیت شرکت‌ها را از تحلیل گران خبره بگیرد و برای کمک به سرمایه گذاران این حوزه منتشر کند. دیگر کاربرد تدان به زمینه‌سازی برای ارائه پرسش‌های مهم تحلیل گران حرفه‌ای از مدیران شرکت‌ها دانست.
حال بیایید موضوع را به زبان ساده‌تر تشریح کنیم. همانطور که گفتیم یکی از مزایای اصلی بازار سرمایه شفافیت کار است به همین دلیل مدیران شرکت‌های فعال در این حوزه برای افزایش شفافیت اقداماتی که در این میان صورت می‌گیرد، اطلاعات و تحلیل‌های تخصصی لازم را در سایت کدال منتشر می‌کنند. به دنبال این امر، کارشناسان حرفه‌ای بازار سهام که در زمینه تحلیل داده‌های بورسی حرفی برای گفتن دارند، اطلاعات موجود در سایت کدال را تحلیل کرده و دغدغه و سوالات خود را از مدیران و صاحبان شرکت‌ها می‌پرسند؛ حال این مجموعه از پرسش و پاسخ‌ها به همراه تحلیل‌هایی که توسط این تحلیل گران حرفه‌ای انجام گرفته، همگی در سایت تدان قابل دسترسی خواهد بود.
در مجموع می‌توان گفت که کاربرد تدان به دنبال فعالیت کدال صورت می‌گیرد؛ یعنی جاییکه اطلاعات تخصصی از عملکرد شرکت‌ها توسط مدیران شرکت درج می‌شود و به دنبال آن تحلیل گران حرفه‌ای اقدام به تحلیل این داده‌ها از سایت کدال می‌کنند و در صورت وجود ابهام، پرسش‌هایی از مدیران شرکت مطرح می‌شوند. پاسخ این پرسش‌ها به همراه تحلیل‌های این کارشناسان شناخته شده برای استفاده سرمایه گذاران در سامانه تدان درج خواهد شد.

تدان بورس چیست؟

همانطور که می‌دانید برخی از نهاد‌های مختلف مانند کارگزاری ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و موسسات سبدگردانی در کنار بازار بورس در حال فعالیت هستند که در این میان برخی از کارشناسانی که تخصص کافی در این زمینه‌ها را دارند به عضویت سامانه تدان در می‌آیند اما این اقدام چه مزایای دارد؟
بازار بورس یک بازار پیچیده و البته با اطلاعات روشن در میان سرمایه گذاران است که گاهی نوسانات ناگهانی جو بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد اما به منظور در جریان قرار گرفتن سرمایه گذاران از هر آنچه که در این بازار رخ می‌دهد، شرایطی فراهم شده است که مدیران عامل شرکت‌ها پاسخ گوی سوالات کارشناسان باشند.
در حقیقت کارشناسانی که در سامانه تدان عضو هستند می‌تواند با طرح پرسش‌هایی از مدیران شرکت‌ها دغدغه‌های ذهنی خود و سرمایه گذاران را پوشش دهند. مدیران و صاحبان شرکت‌های بورسی نیز موظف هستند به این سوالات پاسخ داده و اطلاعات تخصصی لازم را در اختیار تحلیل گران قرار دهند تا در نهایت این تحلیل گران عضو تدان با انتشار تحلیل‌ها و پرسش و پاسخ ها، زمینه را برای استفاده سرمایه گذاران فراهم کنند.
فراهم کردن شرایطی برای تحلیل وضعیت شرکت‌های بورسی توسط کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری در قالب سامانه تدان موجب می‌شود تا سرمایه گذاران در نوسانات شدید بازار نقطه امنی برای دریافت اخبار و اطلاعات داشته باشند؛ یعنی جاییکه اطلاعات مطمئن و به دور از شایعه‌پراکنی توسط متخصصین این حوزه منتشر می‌شود.

ضرورت مطالعه سامانه تدان

در مجموع دو روش برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس وجود دارد؛ سرمایه‌گذاری مستقیم و نیز سرمایه‌گذاری غیر مستقیم که به واسطه سپردن سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها انجام می‌گیرد. زمانیکه سرمایه گذار به روش مستقیم سرمایه‌گذاری می‌کند نیاز به اطلاعات کاملی از شرکت‌ها دارد تا با دید روشنی اقدام به سرمایه‌گذاری کند.
انتخاب شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری مستقیم در صورتیکه بدون تجزیه و تحلیل داده‌ها صورت بگیرد، ریسک بالایی را به دنبال دارد اما سامانه تدان در این باره به کمک سرمایه گذاران آمده است تا با انتشار تحلیل‌های حرفه‌ای برگرفته شده از سایت کدال، اطلاعات لازم را از شرکت‌ها در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

نحوه ثبت نام در سامانه تدان

پس از شناخت کافی از سامانه تدان و کاربرد آن حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان به سامانه تدان دسترسی پیدا کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوئیم که برای ثبت نام در سامانه تدان بایستی در ابتدا در سایت کدال وارد شده و در آیگون‌های قرار داده شده در بالای صفحه، گزینه تدان بورس را انتخاب نمایید تا به مطالب این بخش ارجاع داده شوید.
افراد حقیقی در این مرحله نیازی به انجام ثبت نام ندارند و به راحتی پس از ورود می‌توانند از مطالب موجود استفاده کنند؛ همچنین اینکه اگر به عنوان سرمایه گذار خرد وارد این صفحه شده اید، لیستی از مشاورین متخصص تدان در اختیار شما قرار می‌گیرد که با انتخاب هر کدام از آن ها، تحلیل‌های مربوط به همان مشاور به نمایش گذاشته می‌شود.
لازم به ذکر است که در صفحه‌ای که با انتخاب تدان بورس به نمایش گذاشته می‌شود، گزینه ورود به به سیستم وجود دارد که تنها برای استفاده افراد حقیقی قرار داده شده است؛ به این معنا که این افراد پیش از این، احراز هویت شده‌اند و اکنون به راحتی می‌توانند به سیستم ورود پیدا کنند. بنابراین اگر به عنوان سرمایه گذار خرد وارد سامانه تدان شده اید، به این قسمت وارد نشوید.

جمع‌بندی

در این مقاله به اطلاعاتی درباره سامانه تدان، کاربرد آن و دیگر اطلاعات مربوطه به این سامانه پرداختیم. بر اساس مطالب گفته شده می‌توان به این جمع‌بندی رسید که این سامانه یک وب سایت با حضور برخی از مدیران شرکت‌های فعال بورسی، موسسه‌های سبد گردان و کارشناسان خبره در این حوزه است که اقدام به افشای اطلاعات مهم شرکت‌های بورسی می‌کند تا در نهایت سرمایه گذاران مبتدی بتوانند از این اطلاعات استفاده کرده و به سیگنال‌های لازم معاملاتی برسند. پرسش و پاسخ‌های میان تحلیل گران حرفه‌ای بازار بورس و مدیران شرکت‌های بورسی از دیگر مواردی است که در سامانه تدان به آن پرداخته می‌شود تا این گفت و گو‌ها در کنار تحلیل‌های کارشناسان بتواند به شفاف‌سازی بازار و ذهنیت سرمایه گذاران کمکی کرده باشد.

این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

عمومی

5

سامانه تدان

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
روش های تامین مالی-ویژه مدیران
مدرس: پیام صالحی
شروع: ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت : ۱۴:۰۰
شروع نشدهپیشرفته