لوگو سامانه بیدار تریدر
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
صفحه اصلی
آموزش
درباره ما
مقالات آموزشی
خانهآموزش بورسمقالات آموزشی

دیده بان بازار سرمایه

اگر حتی کمی با بازار سرمایه آشنایی داشته باشید، می‌دانید که به مرور زمان تعداد شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته می‌شوند اضافه می‌شود و برای یک سهامدار انتخاب سهمی برای خرید و فروش دشوار و دشوارتر می‌شود. به همین دلیل، وجود سامانه‌ای که اطلاعات بروز و لحظه‌ای را برای فعالان بازار تهیه کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سایت tsetmc.com این بستر را تحت عنوان دیده بان بازار سرمایه برای شما سهامداران فراهم کرده است. این سامانه (دیده بان بازار سرمایه) اطلاعات نمادهای بازار را به شکل طبقه بندی شده در اختیار شما قرار می‌دهد. با ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

دیده بان بازار سرمایه چیست؟

دیده بان بازار، شماتیک کلی از شرکت‌های فعال در بازار بورس اوراق بهادار را به همراه جزییات کامل همچون تعداد، حجم، ارزش قیمت و میزان تغییرات، قیمت های دیروز، امروز و پایانی را نمایش می‌دهد. همین طور دیده بان، تمامی نمادهای بازار را بر اساس گروه و صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند، دسته بندی کرده است و با این قابلیت، انتخاب سهم برای شما بسیار راحت‌تر از پیش می‌شود. با استفاده از دیده بان بازار سرمایه، نیازی به جستجوی تک تک نمادها نیست و جستجو با سرعتی بیشتری صورت می‌گیرد.

چگونه به دیده بان بازار دسترسی داشته باشیم؟

برای بررسی دقیق‌تر نمادهای فعال در بازار و استفاده از دیده بان بازار باید ابتدا به وبسایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com مراجعه کنید. پس از آن برای ورود به بخش دیده بان بازار بورس، باید همانند تصویر زیر آیکون نارنجی رنگ را انتخاب کنید.

پس از انتخاب آیکون نارنجی رنگ، صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما باز می‌گردد که همان دیده بان بازار است. در این صفحه تمامی نماد‌های شرکت‌های فعال در بازار بورس موجود هستند.

دیده بان بازار بورس چه کاربردی دارد؟

اصلی‌ترین کاربرد دیده بان بازار بورس، آسان نمودن انتخاب سهام است. با استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده‌ی دیده بان بازار شما به عنوان سهامدار، می‌توانید تمامی نمادها را که بالغ بر ۶۰۰ شرکت هستند را به راحتی در یک صفحه مشاهده کنید. یکی دیگر از قابلیت‌های ارزشمند . کاربردی دیده بان بازار تقسیم و طبقه بندی شرکت‌ها بر اساس حوزه فعالیت آن‌ها است. زمانی که برای مثال گروه خودرویی را مستعد رشد می‌دانید، فقط کافی است که به دیده بان بازار مراجعه کنید تا تمامی شرکت‌های موجود در این گروه را در کنار هم مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین نماد را خریداری و در آن سرمایه‌گذاری کنید.

اطلاعات موجود در دیده بان بازار بورس

در دیده بان بازار بورس اطلاعات فراوانی در قالب ستون‌های جدا شده از هم، وجود دارد که تحلیل و فهم آن‌ها از واجبات بسیار مهم برای هر سرمایه‌گذاری است. در ادامه قصد داریم به بررسی مهم‌ترین اطلاعتی بپردازیم که در سایت tsetmc.com و در بخش دیده بان بازار بورس وجود دارد.

تعداد

اولین ستونی که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد، فاکتور تعداد معاملات است. به زبان ساده این ستون همان طور که از اسمش مشخص است، تعداد معاملاتی که در طول روز در آن سهم بخصوص ثبت و صورت گرفته است را نشان می‌دهد.

حجم

حجم معاملات تعداد برگ سهم معامله شده را نشان می‌دهد و هرگز نباید با ستون اول که تعداد معاملات بود، اشتباه گرفته شود. این مثال را در نظر بگیرید که در یک روز کاری در سهمی ۱۰ خرید و فروش انجام می‌شود و در این ۱۰ معامله، تعداد ۱ ملیون برگ سهم از فروشندگان به خریداران منتقل شود. در این صورت حجم آن روز سهم ۱ ملیون است و تعداد نیز عدد ۱۰ است. حجم معاملاتی سیگنال‌های خرید و فروش جذابی را به تحلیلگران تکنیکال می‌دهد و در تابلو خوانی نیز از مهم‌ترین عناصر به شمار می‌رود.

ارزش معاملات

یکی دیگر از اطلاعات بسیار کاربردی که می‌توانید در دیده بان بازار بورس آن را مشاهده کنید، ارزش معاملات است. ارزش معاملات از حاصل ضرب میانگین قیمت سهم در آن روز و تعداد برگ سهم معامله شده می‌باشد.

قیمت پایانی

میانگین وزنی تمامی قیمت‌های معامله شده یک سهم در طول یک روز معاملاتی، قیمت پایانی سهم نام دارد. قیمت پایانی بر اساس ۲ فاکتور میانگین وزنی تمامی قیمت‌های معاملات آن سهم و مقایسه آن با حجم مبنا مشخص می‌شود.

EPS

EPS واحد سنجش و ارزیابی سودآوری شرکت‌های فعال در بازار سرمایه است. هر چه عدد EPS شرکت‌ها بزرگ‌تر باشد، سودآوری شرکت بیشتر بوده و آن سهم از شرایط بنیادی بهتری برخوردار است.

دیده بان در سامانه‌ی برخط کارگزاری اقتصاد بیدار

تا به اینجا متوجه اهمیت استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ی دیده بان بازار شده‌اید. اما باید بدانید که استخراج اطلاعات مورد نظر در دیده بان بازار می‌تواند دشوار و زمان‌بر باشد چراکه بسیار کامل و جامع است و ممکن است شامل نماد‌ها و اطلاعاتی باشد که شما به دنبال آن‌ها نیستید و این نکته فقط زمان ارزشمند شما را هدر می‌دهد. به همین علت کارگزاری اقتصاد بیدار این بستر را فراهم کرده است تا بتوانید دیده‌ بان شخصی خود را بسازید و فقط نمادهایی که مد نظر دارید را روزانه بررسی کنید. برای این کار ابتدا باید وارد سامانه معامالت بر خط اکسیر شوید و علامت به علاوه‌ی موجود کنار دیدبان را کلیک کنید و پس از انتخاب نامی برای این دیده بان، می‌توانید نمادهای مورد نظر را اضافه و برای همیشه داشته باشید. این لیست قابل ویرایش است و حتی این امکان وجود دارد که دیده بان های متفاوتی برای خود ایجاد کنید.

جمع‌بندی

دیده بان بورس بخش مهمی از اطلاعات مورد نیاز شما فعالان بازار سرمایه را تامین می‌کند. دیده بان بورس بخشی از سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس یا همان tsetmc است. برای جلوگیری از هدر رفت زمان شما سرمایه‌داران این امکان در کارگزاری اقتصاد بیدار وجود دارد تا بر اساس نمادهای مورد نظر دیده بان تشکیل دهید و صرفا رویآن چند سهم متمرکز شوید.


این صفحه را برای دوستانتان بفرستید:
Copy

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارسال

نظرات کاربران

نظر

بورس

2

دیده بان بازار سرمایه

راهنمای شروع بورس

چیز زیادی از بورس نمی‌دانید؟ ما گام به گام از نقطه صفر شما را همراهی می‌کنیم تا پیچیدگی‌های بورس را برایتان راحت کنیم.
دوره جامع آشنایی با بازار سرمایه
مدرس: امیرسهیل قاضی مرادی
شروع: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت : ۱۵:۰۰
شروع نشدهجامع